Kaarisilta – Oikea aika
20.4.2026
22.4.–10.5.2026
Emilia-Henriikka Hallas
Legendapiha
2025
akryyli ja lakka kankaalle
130 x 150 cm
Sara Paloniemi
Mustan meren eläin
2025
hiili ja liitu paperille
96,5 x 76 cm
Riina Johansson
Sininen fantasia
2026
akvarelli kankaalle
58 x 77 cm
Suvi Vornanen
Sortuva esine
2026
akryyli kankaalle
131 x 140 cm
Kaarisilta –
Oikea aika
Neiti Aika perustettiin puhelinpalveluksi viime vuosisadalla joskus ennen sotia. Kauan sitten se oli yksi suosituimpia puhelinnumeroita, mutta nykyään, ainakaan sillä nimikkeellä se ei taida enää olla toiminnassa. Meillä on OnlineKello.fi tai Time.is jotka eivät ole neitejä tai rouvia eivätkä sisällä mitään senkaltaista merkitystä. Ollaan siis astuttu uuteen, mahdollisesti jopa parempaan vaiheeseen. Olemme silti vahvasti sidoksissa aikaan, ehkä nykyään enemmän kuin koskaan ennen.
Kun tämän näyttelyn nimeä mietittiin, ehdotuksia oli useita. Jotenkin kaikki olivat hyviä ja tasaväkisiä, mutta eivät koko ryhmää ja teoksia kuvaavia. Sitten aivan lopuksi pyöriteltiin opiskeluajan kestoa ja merkitystä. Joku ehdotti Aikaa ja toinen jotain muuta, jossa oli etuliite Oikea. Sen jälkeen yhdistelmä Oikea aika syntyikin vähän kuin itsestään.
Meille kaikille oikea aika on jokapäiväistä kokemista. Täytyy olla paikalla oikeaan aikaan, kuulla asioita oikeaan aikaan, elää oikean ajan mukaan. Kaikki tuo voi olla rasittavaa ja tuntua hankalalta. Mutta on myös olemassa ilmaisu olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan, jossa on hyvin positiivinen lataus. Se on täsmäisku, onnekas sattuma, jolla joku voi hiukan kuin vähätellen selittää ja ihmetellä omaa osuuttaan menestykseen tai johonkin iloiseen ja sitä seuranneeseen elämään vaikuttaneeseen tapahtumaan.
Nyt on meidän oikea aika esitellä tämän ryhmän kolmen vuoden aikana valmistuneita teoksia, koota näyttely ja juhlia yhden pitkän työrupeaman päätöstä.
Oikea aika -nimistä teosta näyttelystä ei löydy, mutta kaikki työt yhdessä ovat tietynlaisia virstanpylväitä, etappeja tuon kolmivuotisen opiskeluajan varrelta. Tuoden tekijälleen muistoja mieleen juuri tietynlaisen oivalluksen, elämyksen ja näkemisen ajankohdasta.
Toivottavasti tämä keväinen näyttely on jollekulle, ehkäpä kaikille, se tietty hetki, josta voi sanoa: ”Olen juuri oikeassa paikassa oikeaan aikaan.”
Näyttelyn taiteilijat ovat:
Emilia-Henriikka Hallas
Moona Honkanen
Riina Johansson
Suvi Kangaspunta
Moona Kinnunen
Pinja Mäkelä
Sara Palomäki
Lila Sihvonen
Suvi Vornanen



